Почетна Вести Регион Приведен Митрополит во Грција држел – литургија и покрај забраната
Приведен Митрополит во Грција држел – литургија и покрај забраната

Приведен Митрополит во Грција држел – литургија и покрај забраната

1.84K
0

Митрополитот Серафим од грчкиот остров Китира, вчера бил приведен во локалната полициска станица, а подоцна и ослободен, откако и покрај забраните, држел литургија во една од црквите, јави дописничката на МИА од Атина.

Според локалните медиуми, во петокот, чукале камбаните во црквата, веројатно како повик до верниците за литургија.

Вчера, Митрополитот бил приведен во локалната полициска станица, а според истите информации, тврдел дека до него не стигнал циркуларот испратен од грчката Архиепископија.

За целиот случај, обвинителството покренало предмет

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *