Почетна Вера Пристигна новиот свештеник во Црквата “Св. Георгиј и Пресвета Богородица” во Епинг Австралија
Пристигна новиот свештеник во Црквата “Св. Георгиј и Пресвета Богородица” во Епинг Австралија

Пристигна новиот свештеник во Црквата “Св. Георгиј и Пресвета Богородица” во Епинг Австралија

328
1

Македонските Православни верници во Мелбурн и Австралија добија нов свештеник­ за Божикните празници.

svetsenik-au-2Климент Станковски, парохиски свештеник на Македонската Православна Црква “Св. Петка” во Скопје, Република Македонија, по предлог на неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско­кичевски и Администратор Австралиско­сиднејски, г.Тимотеј, и во согласност на Македонската Православна Општина за Мелбурн и Викторија, е назначен за парохиски свештеник со сите права и обврски во Македонската Православна Црква “Св. Георгиј и Пресвета Богородица” во Епинг.

svetsenik-au-1Првата Служба свештеникот ја имаше на 6­ Јануари, 2017г. Добредојде му посакаа управата од Македонската Православна Општина за Мелбурн и Викторија на чело со Претседателот Мирчо Ангеловски.

/ФАЛАНГА

Коментар(1)

  1. Свештеникот е роден син на владиката Агатангел, кој минатата година кокетираше меѓу Петар и Тимотеј. Очигледно добро ја договориле работата штом Климент замина за Австралија.
    Тешко на МПЦ со вакви владици кои си го гледаат само интересот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *