Почетна Вера МПЦ-ОА Претседателот на Собранието Џафери го честиташе Божик
Претседателот на Собранието Џафери го честиташе Божик

Претседателот на Собранието Џафери го честиташе Божик

95
0

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати честитка до сите православни верници по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божик.

„Дозволете од свое лично име и од името на пратениците во Собранието, да Ви упатам искрени честитки по повод големиот христијански празник Божик. Ви посакувам добро здравје, душевен мир, спокој, личен и колективен напредок. Празникот нека биде уште една причина повеќе да споделувате убави празнични моменти со вашите најблиски и најдраги, секогаш водејќи се од мислата на скапоценоста на среќата и топлината што ја наоѓаме во сопствениот дом“, се вели во честитката на Џафери.
Во неа се додава дека со празнувањето на Божик се слави добронамерноста и правењето на добри дела, солидарноста, хуманоста и љубовта.
„Се слави вербата дека годината што ја оставивме зад себе, ни овозможи да согледаме колку е кревок човековиот живот и колку е значајно единството и меѓусебната поддршка. Се слави надежта дека во новата година, нема да бидеме ставени пред други предизвици кои го отежнуваат нашиот пат кон светла иднина“, стои во честитката.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *