Почетна Вести Регион Познати тројцата кандидати за српски Патријарх
Познати тројцата кандидати за српски Патријарх

Познати тројцата кандидати за српски Патријарх

449
0

Сите тројца кандидати за српски Патријарх кои влегоа во потесниот круг се дел од групацијата владици предводена од Бачкиот епискп Иринеј.

Покрај Иринеј Буловиќ, во апостолската ждрепка ќе учествуваат и загребачкиот Порфириј и Бањалучкиот Јефрем.

Кој и да биде од нив нов спрски патријарх, ќе биде по мерка на Буловиќ и на Претседателот Александар Вучиќ

Новото име на српскиот Патријарх може да биде познато уште вечерва.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *