Почетна Вести Поставени крстовите на црквата во Кавадарци
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Поставени крстовите на црквата во Кавадарци

430
0

Црквата „Свети Димитриј“ во Кавадарци влегува во завршна фаза од нејзината изградба. На 27 април  2017 година, беа осветени  и поставени  крстот на црквата и крстот на црковната камбанарија.

Чинот на осветување на новопоставените крстови го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештеници од кавадаречкото архиерејско намесништво на Повардарската епархија.

Црквата „Св. вмч. Димитриј“ во центарот на Кавадарци е во фаза на целосна надворешна и внатрешна обнова.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *