Почетна Вести Европа Порошенко: Овој историски настан го чекавме 330 години
Порошенко: Овој историски настан го чекавме 330 години

Порошенко: Овој историски настан го чекавме 330 години

365
0

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја поздрави одлуката на Вселенска Патријаршија да ја признае автокефалноста на Украинската православна црква и покрај протестите од Русија.

-Одлуката за доделување автокефалност на Украинската православна црква е направена. Ова е победа на доброто над злото, светло над темнината. Украина го чека овој „историски настан“ повеќе од 330 години“, рече Порошенко во телевизиско обраќање.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *