Почетна Вести Регион Порфириј нов српски Патријарх
Порфириј нов српски Патријарх

Порфириј нов српски Патријарх

429
0

Загребачко-љубљанскиот митрополит Пофририј е новиот поглавар на СПЦ, извлечен со апостолска ждрепка, јавија српските медиуми.

Тој и уште двајца владици влегоа во потесниот круг.

Иринеј Буловиќ не стана Патријарх, но затоа новиот патријарх е негов човек. Тоа најавува дека Буловиќ како и досега ќе си остане Патријарх на СПЦ во сенка.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *