Почетна Вести Христијанство Порака на Отец Пимен до партиите
Порака на Отец Пимен до партиите

Порака на Отец Пимен до партиите

957
0

Митрополитот на европската епархија на МПЦ-ОА, отец Пимен, реагираше на игнорантскиот одност од власта и од опозицијата кон јубилејните 50 години од автокефалноста на МПЦ-ОА.

Владиката Пимен, на свој саркастичен начин испрати порака до политичката левица и десница, посочувајќи им дека и без нив, прославата на јубилејот помина.

„Дојде животот во Мк, но никој од левите не дојде на јубилејот на МПЦ денес.
Секогаш работа, секогаш Македонија, ама па не е секогаш 50 годишен јубилеј за да се најде време кај десните да дојдат на јубилеј.  Како и да е, прославивме и без вас, напиша отец Пимен на својот фејсбук профил.

Религија.мк, веќе објави дека на јубилејната прослава од автокефалноста на МПЦ-ОА, дојде само Претседателот на државата, Ѓорге Иванов

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *