Почетна Вести Христијанство Поради Ковод 19 откажан црковен настан во Гевгелија
Поради Ковод 19 откажан црковен настан во Гевгелија

Поради Ковод 19 откажан црковен настан во Гевгелија

226
0

Поради најновиот неповолен развој на состојбата со Коронавирусот, Повардарската епархија го откажа големиот настан на преосветување на црквата Свети Кирил и Методиј во Гевгелија, настан кој беше планиран за 25 октомври 2020 година.

Епархијата со соопштение ги извести верниците дека настанот се одложува на неодредено,

-Ве исвестуваме дека најавеното преосветување на црквата Св. Кирил и Методиј во Гевгелија, кое требаше да се изврши на 25.10.2020 година се одложува на неодредено време поради влошување на состојбите со пандемијата од Ковид 19, а со цел да се извекне каков било ризик за ширење на вирусот меѓу нашите браќа и сестри Македонци, пишува во соопштенуето потпишано од владиката, г. Агатангел.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *