Почетна Вести Полски автор на витражни икони ќе има изложба во Соборниот храм на МПЦ
Полски автор на витражни икони ќе има изложба во Соборниот храм на МПЦ

Полски автор на витражни икони ќе има изложба во Соборниот храм на МПЦ

215
0

Од 18 октомври до 2 ноември 2017 година во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, ќе биде отворена изложбата на Адам Сталони – Добжански, полски автор на витражни икони.

Изложбата е насловена „Светоносен иконостас, иконописен витраж“. Изложбата е организирана под покровителство на Неговата екселенција, амбасадорот на Република Полска во Скопје г. Jaцек Мултановски, а со благослов на Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, кој и ќе ја отвори.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *