Почетна Вести Европа Поглаварот на автокефалната црква на Украина во присуство на Порошенко го спомна и патријархот Кирил
Поглаварот на автокефалната црква на Украина во присуство на Порошенко го спомна и  патријархот Кирил

Поглаварот на автокефалната црква на Украина во присуство на Порошенко го спомна и патријархот Кирил

185
0

На Божик, за прв пат од создавањето на новата црква во Украина, нејзиниот поглавар Епифаниј го спомна и името на Патријархот Московски и на цела Русија за време на литургија, во редот на сите останати поглавари на православните цркви.

За време на Божиќната литургија која беше емитувана на украинските телевизии, Епифаниј на Големиот влез си спомна за поглаварите на сите православни цркви според диптих вклучувајќи го и Патријархот Кирил.

Ова е важно да се одбележи дека ова беше направено во присуство на целото раководство на Украина, вклучувајќи го и претседателот Петро Порошенко, кој постојано потенцираше дека црквите кои го спомнуваат и Поглаварот на Руската Црква не можат да се наречат украински.

/Интерфакс

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *