Почетна Вести Европа Почна Синодот на Руската црква – кој ќе биде одговорот за Вартоломеј?
Почна Синодот на Руската црква – кој ќе биде одговорот за Вартоломеј?

Почна Синодот на Руската црква – кој ќе биде одговорот за Вартоломеј?

280
0

Денсака во Минск – Белорусија почна седницата на Светиот Синодот на Московската Патријаршија  и ќе трае следните три дена.

Се очекува Руската Православна Црква да одговори на одлуката на Светиот Синод на Цариградската – Вселенска патријаршија за украинската автокефалност, како и одлуката за го возобнови ставропигијаниот манастир во Киев и да ја тргнеме шизмата од поглаварите на двете неканонични цркви во Украина.

Неофицијалните реакции во Руската православна црква во последните три дена беа многу емоционални, некои дури крајно радикални (на пример, шизма за Вселенскиот патријарх, влегување во евхаристиската заедница со монасите-расколниците од Есфигмен и со сите старостилни структури во Грција и во други земји, откривање на епархии во Турција и други земји, обвинувања за ерес, итн.).

Митрополитот Иларион (Алфеев), кој раководи со преговорите за украинскиот прашање во последниве години и во оваа смисла носи голема одговорност за развојот изјави дека оваа одлука на Константинопол “принудува Московската Патријаршија да реагира на некој начин”. Според него, оваа реакција веројатно ќе вклучува прекин на евхаристиската заедница со Цариградската патријаршија.

При пристигнувањето во Минск во сабота вечер Московскиот Патријарх Кирил изјави дека се надева оти  Православната црква ќе најде во себе сили да се надминат овие кризни феномени кои постојат сега, и да го задржи своето единство.

/Dveri.bg

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *