Почетна Вести Европа Почина епископ на Романската Патријаршија од Ковид 19
Почина епископ на Романската Патријаршија од Ковид 19

Почина епископ на Романската Патријаршија од Ковид 19

241
0

На 21 октомври 2021 година почина уште еден епископ како последица од Ковид 19. Станува збор за митрополит на Романската православна црква.

Епископот Гуриј починал на оделот за кардио-васкуларни болести во болницата во град Дева.

Според романските медиуми епископот бил хоспитализран на 8 октомври на 52 годишна возраст. Состојбата му се влошила два дена пред да почине. Ден пред да почине бил направен обид да биде пренесен со хеликоптер во болница во друг град, но за време на транспортот отец Гуриј починал.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *