Почетна Вести Европа По осум години откако беше киднапиран од исламисти, назначен нов митрополит на Алепо
По осум години откако беше киднапиран од исламисти, назначен нов митрополит на Алепо

По осум години откако беше киднапиран од исламисти, назначен нов митрополит на Алепо

584
0

Осум години по изчеснувањето на митрополитот на Алепо г. Павел, Антиохиската патријаршија избра нов митрополит.

Станува збор за епископот Ефрем, секретар на синодот на Антиохиската патријаршија.

-Новиот Митрополит на Алепо е човек, кој ја сака Русија, тој е надежен сојузни во работата и во поддршката на христијаните на Исток. Убеден сум дека со својата енергија и пожартвуваност за да може да направи многу за христијаните во Алепо, изјавил за Интергакс за претсавник на црквата.

Поранешниот митрополит на Алепо Павел беше брат на Антиохискиот патријарх Јован. Тој беше киднапиран од исламисти заедно со уште еден епископ во обид да пеговараат за ослободување на заробени свештеници. Нивната судбина стана наизвесна, иако през изминатите години имаше спротивстванени информации за тоа дали се живи и каде се наоѓаат.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *