Почетна Вести По 94 години, Водици во Измир
По 94 години, Водици во Измир

По 94 години, Водици во Измир

176
0

По 94 години, Вселенската Патријаршија успеа да издејствува дозвола за чествување на Водици во Измир. Православните христијани од овј турски град го одбележаа Богојавление како и во сите други православни центри во светот.

На пристаништето во третиот по големина град во Турција, со солзи Архимандритот на Вселенскиата патријаршија, Кирил прв ја пееше „Во Јордање”. Тој го фрлил крстот во водата и пуштил голуб на слобода како дел од церемонијата.

Грчката телевизија Скај настанот го пренесуваше во живо. Архимандритот и заблагодари на турската влада за дозвола

На церемонијата присуствуваа Грци кои работат во Измир, членови на други православни цркви, регионалниот католички епископ, посетители од Грција и локални жители на Измир.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *