Почетна Вести Папата се сретна со бискупите на Македонија, Србија, Црна Гора и Косово
Папата се сретна со бискупите на Македонија, Србија, Црна Гора и Косово

Папата се сретна со бискупите на Македонија, Србија, Црна Гора и Косово

181
0

Членовите на Меѓународната епископска конференција „Свети Кирил и Методиј“ се наоѓаат во Рим од 30 јануари до 4 февруари 2017 година на нивната редовна посета (ad limina apostolorum) кај папата Франциск, пренесува „Католици.мк“.

папа1
Папата се сретнал со Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. Киро Стојанов, како и со бискупите на Србија, Косово и Црна Гора, кои се претставници на Меѓународната епископска конференција.

папа2
На средбата со Светиот Отец се разговара за положбата на Црквата во балканскиот регион, како и за односите на Католичката црква во одредената земја со Православните цркви во тие земји.

папа3

папа4

папа5

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *