Почетна Вести Свет Папата се сретна со јапонскиот цар Нарухито
Папата се сретна со јапонскиот цар Нарухито

Папата се сретна со јапонскиот цар Нарухито

101
0

Папата Франциск му рече на јапонскиот цар Нарухито дека се сеќава кога ги видел своите родители како плачат поради вестите за атомските напади врз Хирошима и Нагасаки пред 74 години.

Нарухито, пак, му рече на папата Франциск дека исклучително ги почитува неговите напори во име на светскиот мир и среќата на луѓето, објави АП.

Папата ги посети Нагасаки и Хирошима, каде што ги повика светските сили да се откажат од своите нуклеарни арсенали и ги прогласи употребата и поседувањето атомска бомба за неморално злосторство.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *