Почетна Вести Папата отворено против „фејк новинарството“
Папата отворено против „фејк новинарството“

Папата отворено против „фејк новинарството“

42
0

Папата Франциск сака да се избори против зголемениот број лажни вести кои предизвикуваат извртување на фактите и поларизација на мислењата, соопшти Ватикан.

Папата на Твитер напиша дека „лажните вести“ ги одбрал како тема за Светскиот ден на комуникации во 2018 година.

– Ја одбрав таа тема за Светскиот ден на комуникации 2018 година – Вистината ќе ве ослободи. Лажните вести и новинарство за мир, напиша тој на Твитер.

Папата потсети на големата одговорност која ја носат новинари во светот во кој доминираат социјалните мрежи. Тој и самиот беше жртва на лажни вести, кога во февруари оваа година на кардиналите и бискупите им беше испратено лажно интервју со него.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *