Почетна Вести Европа Папата на ручек со 1500 бездомници
Папата на ручек со 1500 бездомници

Папата на ручек со 1500 бездомници

162
0

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните. По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја.

Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *