Почетна Вести Свет Папата клекна и им ги бакна нозете на лидерите од Јужен Судан – Ве молам останете во мир

Папата клекна и им ги бакна нозете на лидерите од Јужен Судан – Ве молам останете во мир

144
0

Папата Франциск клекна и им ги бакна нозете на водачите на Јужен Судан кои претходно меѓусебе војувале и ги повика да не и се вратат на граѓанската војна.

Папата му кажал на претседателот Салви Киру, неговиот поранешен заменик и водач на бунтовниците Рук Машару и на тројцата потпретседатели да го почитуваат примирјето кое го потпишале и да се посветат на формирање влада на национално единство.

– Ве молам како брат, да останете во мир. Ве молам со сето среце, да тргнеме напред. Ќе има многу проблеми, но тие нема да не обесхрабрат. Решете ги своите проблеми – рекол Папата.

Лидерите биле шокирани од гестот на 82-годишниот Папа, кој со помош на помошниците, клекна и им ги бакна чевлите на двајцата завојувани водачи и на неколку други луѓе во просторијата.

Ватикан ги собра јужносуданските водачи на целодневна молитва и проповеди во резиденцијата на Папата, во обид да ги намалат поделбите на спротивставените страни, еден месец пред формирањето на владата на националното единство во од војната уништената држава.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *