Почетна Вести Свет Папата го осуди сексуалното ропство на жените во Амазонија
Папата го осуди сексуалното ропство на жените во Амазонија

Папата го осуди сексуалното ропство на жените во Амазонија

59
0

Папата Франциск денеска го осуди сексуалното ропство што се применува врз жените во Амазонија, кои се жртви на трговија со луѓеи се присилени на проституција.

Тој истакна  дека „културата на мачоизмот“ не може да опстане. Во говорот одржан пред Перуанците кои живеат и работат во областа на амазонската џунгла рекол дека е “болно колку жени се понижени, осрамотени и изложени на големо насилство“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *