Почетна Вести Европа Папата ги повика жителите на римско предградие, кое е под влијание на мафијата, да бидат храбри
Папата ги повика жителите на римско предградие, кое е под влијание на мафијата, да бидат храбри

Папата ги повика жителите на римско предградие, кое е под влијание на мафијата, да бидат храбри

43
0

Папата Франциско ги повика жителите на римско предградие, каде што мафијата има силно влијание, да бидат храбри и да се придржуваат до законот.

Франциско ова го изјавил на отворената вечерна миса во неделата во Остија, крајбрежен град во Италија. Во својата беседа тој ги охрабри луѓето да ги срушат ѕидовите на социјалните кодови – во Италија познати како омерта – што ги обесхрабруваат луѓето да ги осудат членовите на мафијата.

Во 2015 година општинската администрација на Остија била ставена под италијанска владина контрола поради инфилтрација на локалните криминални кланови. Властите ги обвинија за убиства, изнудување, трговија со дрога и лихварство во Остија.

Папата исто така ја осуди злоупотребата на моќ и ароганција велејќи дека луѓето мора да ги прифатат правдата, пристојноста и законитоста.

Новинарите што известуваат за мафијата на Остија добиваат константни физички закани.

Франциско ги повика луѓето да се ослободат од стравот и угнетувањето.

/МАКФАКС

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *