Почетна Вести Европа Папата Франциско: Време е на сиромашните да им се врати гласот
Папата Франциско: Време е на сиромашните да им се врати гласот

Папата Франциско: Време е на сиромашните да им се врати гласот

27
0

Папата Франциско кажа денес дека светот станал глув за неволјите на сиромашните, па ги осуди несразмерно богатите, додека ги обвинуваат оние на кои им е потребна помош дека самите се виновни за својата судбина.

Франциско отпатува во Асиси, Родното место на Свети Франциско Асишки, за да се сретне со петстотини сиромашни пред Светскиот ден на сиромашните кој се одбележува во недела.

„Често присуството на сиромашните се смета за непријатно, нешто што треба да се толерира. Понекогаш слушаме дека тие кои се сиромашни се сами виновни за тоа“, кажа Франциско во Папската базилика Света Марија од Ангели во која основачот на францисканскиот ред на почетокот на 13 век ја сфатил својата задача и одлучил да живее меѓу сиромашните.

Папата зборуваше откако своите животни искуства ги споделија сиромашните, вклучувајќи авганистански бегалци.

Франциско кажа дека се обвинуваат сиромашните наместо да се разгледа дејствувањето на поединци, неправдата на некои закони и економски мерки и лицемерието на оние кои се несразмерно богати.

Првиот јужноамерикански папа од преземањето на мандатот во 2013 одбраната на сиромашните ја направи еден од приоритетите на својот понтификат. Поранешниот аргентински кардинал Марио Бергољо е првиот шеф на Римокатоличката црква кој го зел името Франциско, по светецот кој им се посветил на сиромашните.

„Време е на сиромашните да им се врати гласот бидејќи нивните барања предолго никој не ги слуша. Време е да се отворат очите за да се види нееднаквоста во која толку многу семејства живеат“, кажа Франциско.

„Време е повторно да се згрозуваме над стварноста во која деца гладуваат, се сведуваат на робови, се префрлаат преку вода и покрај ризикот од давење, во која се невини жртвите на сите видови насилство“.

Повика на отворање на нови работни места и крај на насилството над жените „за да бидат почитувани и да не се третирани како роба“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *