Почетна Вести Европа Папата Франциск повика на обединување на христијаните
Папата Франциск повика на обединување на христијаните

Папата Франциск повика на обединување на христијаните

108
0

Папата Франциск изрази решителност да оди по “патот на единството” на христијаните , кој според него е единствениот верен избор, додека “патот на несогласувањата води кон војна и уништување”, пренесе Дојче Веле повикувајќи се на Ватикан.

Изјавата на поглаварот на римокатоличката црква доаѓа по средбата со рускиот митрополит Иларион – шеф на Одделот за надворешни врски на Московската Патријаршија.

Во името на христијанското единство, папата изрази подготвеност за дијалог со рускиот Патријарх Кирил.

Екуменското движење (движење за спојување на црквите – б. Р.) е пат обединување на сите христијани, посочил папата Франциск и ги  повика претставниците на Руската православна црква да го  земат овој пат и да се  молат за дијалог.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *