Почетна Вести Европа Папата Франциск најави посета на Канада
Папата Франциск најави посета на Канада

Папата Франциск најави посета на Канада

42
0

Папата Франциск ќе ја посети Канада во се уште неутврден датум, на повик на канадската бискупска конференција, соопшти Ватикан.

-Бискупската конференција Канада го повика Светиот татко Францик да дојде во апостолска посета на Канада, се наведува во кусото соопштение.

Во соопштението се заклучува дека папата изразил подготвеност да ја посети земјата, а датумот дополнително ќе биде објавен.

Пред еден месец, Католичката црква официјално се извини на доморотскиот народ откако во последните месеци се пронајдени над илјада гробови во близина на поранешни индијански училишта, но активистите од оваа земја чекаа знак од папата кој е клучен во процесот на помирување.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *