Почетна Вести Европа Папата Франциск: Кој може да каже дека Јуда не отишол во рајот?
Папата Франциск: Кој може да каже дека Јуда не отишол во рајот?

Папата Франциск: Кој може да каже дека Јуда не отишол во рајот?

292
0

Папата Франциск изјави дека дури и најлошите грешници имаат шанса да одат во рајот, вклучувајќи го и човекот што го предаде Исус Христос.

– Никој од нас не може да каже дека некој не отишол во рајот. Тоа не може да се каже дури ни за Јуда, истакна Папата.

Папата Франциск тоа го кажал на 4 февруари на приватна аудиенција за деца од романски дом за деца без родители, а Ватикан денес ги објави транскриптите.

Тој е критикуван од страна на традиционалистичките католички кругови, кои сметаат дека има благ пристап према луѓето кои ги прекршуваат католичките учења.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *