Почетна Вести Папата Франциск е „глас на светлината“ (ВИДЕО)

Папата Франциск е „глас на светлината“ (ВИДЕО)

220
0

francisk 6Во Рим денеска свечено ќе биде доделена наградата „Карло Велики“ за промоција на европското единство.

Оваа година добитник е Папата Франциск, награден поради тоа што е „глас на светлината“ кој ја повикува Европа во центарот на своите политики да ги стави луѓето, стои во официјалното образложение за наградата.

Свеченоста ќе почне на пладне со присуство на германската канцеларка, Алнегла Меркел, претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц.

Директниот пренос можете да го следите овде.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *