Почетна Вести Европа Папата Франциск бара ватиканските официјални лица да живеат скромно
Папата Франциск бара ватиканските официјални лица да живеат скромно

Папата Франциск бара ватиканските официјални лица да живеат скромно

54
0

Папата Франциск побара денеска од ватиканските официјални лица и бискупи ширум светот да живеат едноставен живот и да се откажат од каква било желба за моќ откако ќе се повлечат од високи функции.

Се поголем број ватикански официјални лица се критикувани во изминатите години бидејќи задржувале луксузни станови и барале полициска заштита по престанување на функција.

Папата Франциск сам се откажа од од пространиот апартман и живее во еднособен стан во ватиканската куќа за гости.

Папата ја даде изјавата по повод новиот црковен закон што е познат како Motu Proprio на латински, односно „учење за поднесување оставка“ кој сам го иницираше.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *