Почетна Вести Свет Папата донира половина милион долари за мигрантите во Мексико
Папата донира половина милион долари за мигрантите во Мексико

Папата донира половина милион долари за мигрантите во Мексико

64
0

Папата Франциско донираше половина милион долари за помош на мигрантите во Мексико и локалните организации кои обезбедуваат храна, засолниште и останати средства за живот.

Во Мексико минатите месеци стигнаа илјадници мигранти од Хондурас, Ел Салвадор и Гватемала, меѓутоа американските власти не им допуштаат да влезат во САД, пренесе „Гласот на Америка“.

Помошта од Папата е наменета за над 75.000 лица кои во Мексико стигнале лани.

„Сите тие се заглавени на границата, без дом и основни средства за живот, а без можност да влезат во САД“, наведе Ватикан во соопштението.

/makfax

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *