Почетна Вести Отец Партениј на насловната страница на светската православна заедница
Отец Партениј на насловната страница на светската православна заедница

Отец Партениј на насловната страница на светската православна заедница

2.39K
0

Светската православна агенција за информации, Orthodox Christian Network, сподели фотографија од Архимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир од негова богослужба.

Ова не е прв пат OCN, да споделува фотографии од претставници на МПЦ. Пред извесно време таква фотографија беше споделена и од Дебарско-кичевскиот митрополит Тимотеј.

Веста е важна, особено поради тоа што и покрај нерешениот статус на МПЦ, православниот свет македонските великодстојници ги препознава како легитимни служители на Бога.

aaaПравославната христијанска заединца е медиумска агенција во Северна Америка, која работи на ширање на прваославната вера во САД, преку радија, ТВ, интернет и е тесно поврзана со Православната црква на Америка.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *