Почетна Вести Свет Остра реакција на Александриската патријаршија за упадот на РПЦ на нејзина територија
Остра реакција на Александриската патријаршија за упадот на РПЦ на нејзина територија

Остра реакција на Александриската патријаршија за упадот на РПЦ на нејзина територија

352
0

Остра реакција на Александриската Патријаршија, откако Руската Православна Црква упадна во нејзината јуриздикција, создавајќи свој егзрахат.

Во соопштението од Александриската патријаршија стои дека Синодот на седница ќе носи одлука како ќе постапи по скандаозлната одлука на Црковна Москва на крајот од годината да одлучи да врши поделба.

-Древнопрестолната Александриска патријашрија ја изразува својата најдлабока жал за синодската одлука на Руската патријаршија за создавање на егрзархија во канонското подрачје на јуриздикцијата на древната Александриска црква-решение донесено во деновите нна празникот на Христовото раѓање и Богојавление.  Александриската патријаршија ќе продолжи да ја исполнува својата пастирска задолженост доверена од Бог, следејќи ги духовните завети на големите грчки отци на Црквата, стои во соопштението.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *