Почетна Вести Европа Официјални податоци: Според МВР на Русија, во црква за Божик биле 1.78 % од Русите
Официјални податоци: Според МВР на Русија, во црква за Божик биле 1.78 % од Русите

Официјални податоци: Според МВР на Русија, во црква за Божик биле 1.78 % од Русите

406
0

На Рождество Христово, кое во Русија се одбележува на 7 јануари, во православните храмови во земјата биле отслужена околу 11 илјади богослужби, во вкупно 5,7 илјади населени места.

Учество во богослужбите зеле над 2,5 милиони Руси, пишуваат руските медиуми,  врз основа на официјалните податоци на руското министерство за внатрешни работи.

Од министерството велат дека за јавниот ред на настаните во храмовите, црквите и манастирите во ноќта на 6 против 7 јануари помагале над 50 илјади соработници на МВР, четири илјади војници.

/ДВЕРИ.БГ

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *