Почетна Вести Неверојатно! Изгоре и руски манастир за Велигден

Неверојатно! Изгоре и руски манастир за Велигден

483
0

pozar rusija 2Манастирот Валам во северна Русија, едно од најголемите руски светилишта изгоре во пожар на Велигден.

Големиот пожар избувнал во неделата наутро, кога била прославата за Велигден.

Пламенот избувнал во зимскиот конак кој се наоѓа во старата зграда која му припаѓа на манастирот Валам и е веднаш до Црквата.

Во пожарот нема повредни, а биле евакуирани 70 луѓе. Руските прпотивпожарни единици вклучиле и хеликоптери за гасење на пожарот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *