Почетна Вести Христијанство Неофит: Ќе помогнеме за радост на нашите браќа во Македонија

Неофит: Ќе помогнеме за радост на нашите браќа во Македонија

317
0

Бугарскиот патријарх Неофит денеска изјави дека Бугарската православна црква ќе продолжи да помага за решавање на статусот на македонската црква.

„Ќе направиме сè што е неопходно, со Божја помош, радоста на нашите браќа од Македонија да биде целосна, изјави патријархот Неофит за „Бгнес“.

Тој одговарајќи на прашањето на какво ниво се односите меѓу двете цркви рече дека важно било да се утврди името на државата и дека верува оти постепено ќе се реши и другото прашање.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *