Почетна Вести НАЈНОВА ВЕСТ! Православната црква ќе оди на Собор?
НАЈНОВА ВЕСТ! Православната црква ќе оди на Собор?

НАЈНОВА ВЕСТ! Православната црква ќе оди на Собор?

1.77K
0

Поглаварите на православните афтокефални цркви најверојатно постигнале консензус за одржување на долгонајавуваниот „Голем Собор“ на Православната црква. Информацијата ја објавува грчкиот портал „Ромфеа“, повикувајќи се на свои извори.

Според нејзе, „Големиот Собор“ на Православната цреква по повеќе од 1200 години ќе се одржи од 18 до 26 јуни на островот Крит.

Засега нема официјална потврда на оваа информација, но учесниците на подготвителната конференција во Шамбези објавија заедничка фотографија, која ја нарекоа „историска за Православната црква“.

Според изворите на “Ромфеа“ на Соборот ќе можат да учествуваат и акредитирани новинари.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *