Почетна Вести Најмалку 42 лица загинаа во напад врз џамија
Најмалку 42 лица загинаа во напад врз џамија

Најмалку 42 лица загинаа во напад врз џамија

153
0

Најмалку 42 лица загинаа во денешните воздушни напади врз џамија во село во северна Сирија, што е под контрола на бунтовниците, објави Сириската опсерваторија за човекови права.

sirija dzaОрганизацијата со седиште во Лондон наведува дека во нападите повредени се десетици лица. Се стравува дека бројот на загинати луѓе е поголем бидејќи многумина се под урнатините.

Неидентификувани воени авиони извршиле напад врз селото Ал Џина, во близина на градот Атареб, во северната сириска провинција Алепо.

Според очевидци за време нападот во џамијата имало околу 300 верници.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *