Почетна Вести Европа Надбискупот на Краков ја нарече ЛГБТ заедницата ,,чума во боја на виножитото”
Надбискупот на Краков ја нарече ЛГБТ заедницата ,,чума во боја на виножитото”

Надбискупот на Краков ја нарече ЛГБТ заедницата ,,чума во боја на виножитото”

103
0

Католичкиот надбискуп на Краков во проповед по повод 75 годишнината од Варшавското востание ја осуди ,,чумата во боја на виножитото” , која ,,е закана за душата, срцата и умовите” на Полјаците.

Полска е средиште на напад на конзервативните кругови врз она што се нарекува ,,ЛГБТ или родова идеологија” , која наводно е закана за традиционалниот модел на семејство и води кон сексуализација на децата.

,,Црвената чума (комунизмот) веќе не ни се заканува , но се појави нова чума , неомарксистичка, која сака да ги зароби нашите души , срца и умови. Таа чума не е црвена, туку во боја на виножитото.” рече надбискупот Марек Јадрашевски.

Во Полска ставовите на црквата ги споделуваат и политичарите , чии хомофобни пораки се пренесуваа низ земјата во пресрет ан европските избори.

Како резултат на тоа , учесниците на парадата на гордоста во градот Бјалисток , беа нападнати од групи на ултранационалисти.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *