Почетна Вести Свет На 91 година почина поглаварот на Мормоните
На 91 година почина поглаварот на Мормоните

На 91 година почина поглаварот на Мормоните

182
0

Поглаварот на религиозната организација на мормоните – “Црквата на Исус Христос на светители од подоцнежните дни” – Томас Монсон починал на 91-вата година од животот, објавија американските медиуми.

Мормонскиот лидер починал во неговиот дом во Солт Лејк Сити (САД, Јута). Сé уште не е познато кој точно ќе стане наследник на Т. Монсон.

Т. Монсон беше 16-тиот претседател на организацијата, почнувајќи од 2008 година. Мормоните го сметаа за пророк.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *