Почетна Вести Христијанство МПЦ-ОА пред признавање на автокефалноста под еклисиолошкото име Охридска архиепископија
МПЦ-ОА пред признавање на автокефалноста под еклисиолошкото име Охридска архиепископија

МПЦ-ОА пред признавање на автокефалноста под еклисиолошкото име Охридска архиепископија

459
0

Македонската православна црква би можела да се надева на признавање на автокефалноста и излегување од состојбата на раскол со останатите православни цркви под еклисиолошкото име Охридска архиепископија, пишува „360 Степени“.

Во ваков дух е напишано соопштението од Вселенската патријаршија по вчерашната средба на патријархот Вартоломеј со премиерот Оливер Спасовски и експремиерот Зоран Заев.

„Целта на посетата беше да се разговара за црковниот проблем на земјата. За време на разговорот беа поставени прашањата и напредокот на фазите на ова прашање, како и волјата за враќање на оваа Црква во канонско единство под името Охридска Архиепископија, а по поднесеното барање до Мајкатa Црква пред извесно време. Во врска со ова се одлучи да се поканат во седиштето на Екуменската Патријаршија претставници на СПЦ и на Црквата на оваа земја заради консултации и обиди за изнаоѓање заемно прифатливо решение“, пишува во вчерашното соопштение од Вселенската Патријаршија.

Повеќе на „360 Степени“ на следниот линк.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *