Почетна На иста страна Може ли толеранцијата да се замени со почит?
Може ли толеранцијата да се замени со почит?

Може ли толеранцијата да се замени со почит?

166
0

Ефенди Идриз Идризи од Исламската верска заедница и отец Александар Стојановски од МПЦ, свештеник во Тетовско-гостиварската епархија ги направија првите чекори кон меѓусебно приближување во процесот на замена на толеранцијата со меѓусебна почит.

tetovo nisЗа разлика од Дебар, Тетово е една поинаква средина во која верските заедници ќе траба да ги зајакнуваат своите комуникации со цел разбивање на недовербата која се чувствува по линиите на поделби во градот.

Погледнете ја петтата епизода од серијалот „На Иста Страна“ во која МПЦ и ИВЗ демонстрираат воља да се изгради една состојба на меѓусебна почит. Емисијата е на ТВ Сител во сабота во 11 часот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *