Почетна Вести Монахиња обвинета за помагање во злоставување малолетно девојче
Монахиња обвинета за помагање во злоставување малолетно девојче

Монахиња обвинета за помагање во злоставување малолетно девојче

345
1

Католичка чесна сестра од Јапонија е обвинета поради сомневање дека помагала на свештеници сексуално да злоставуваат малолетно девојче од училиште за деца со оштетен слух во Аргентина.

42- годишната Косака Кумико е обвинета дека помагале во силување на десеина деца, кое се случувало во тоалетите, дворовите, спалните соби и подрумите на училиштето во Лухана, околу 1000 километри од Буенос Аирес.

Случајот против Кумико е покренат откако поранешниот ученик ја обвинил дека го терала да носи пелени за да се покрие обилното крварење по ѕверското силување кое било извршено врз него.

Чесната сестра изјавила дека е невина, но сепак била приведена додека детективите работат на случајот.

Најмалку 24 лица се јавиле и го обвиниле свештеникот Хорациј, потоа и Никола Корадиј и неговиот помошник, но и уште тројца мажи, за сексуално злоупотребување, а некои од децата се изјасниле дека биле силувани пред иконата на Богородица.

Коментар(1)

  1. Sto veli Ceremotic , dali e ovie vernici se korisne gradjani na drustvo i pretstavnici na crkva. . bas me interesira negov komenatar , koj bi trebalo da se najd ena vasiov portal. napisete nesto vo vrska so negoviot stav.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *