Почетна Вера Митрополитот Тимотеј за Божик и Водици со Македонците во Австралија
Митрополитот Тимотеј за Божик и Водици со Македонците во Австралија

Митрополитот Тимотеј за Божик и Водици со Македонците во Австралија

491
0

Митрополитот г.Тимотеј, кој е Администратор на Австралиско­сиднејската Македонска православна епрхија од вчера е во канонска посета на епархијата во Австралија, каде ќе остане се до крајот на месец јануари.

timotej-avstralijaМакедонските православни верници во Австралија, овој Божиќ и Богојавление ќе го одбележат со литургии со кои ќе чининачалствува Владиката Тимотеј.

Централната божиќна литургија ќе биде во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Сиденхам, Мелбурн. На вториот ден од Божик, Митрополитот Тимотеј ќе служи во црквата „Св. Јован Крстител“ – Џилонг.

За Богојавление на 19 јануари, централната литургија ќе биде во храмот „Св. Петка“ во Рокдаел.

Помеѓу Божик и Водици, Австралискосиднејската епархија ќе одржи и годишно епархиско собрание. Владиката ќе посети најголем дел од црквите на МПЦ во Мелбурн, Сиднеј, Петрт, Аделаид, Кабрамата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *