Почетна Вести Христијанство Митрополитот Агатангел на 13-ти септември ќе се моли за зачувување на идентитетот и името
Митрополитот Агатангел на 13-ти септември ќе се моли за зачувување на идентитетот и името

Митрополитот Агатангел на 13-ти септември ќе се моли за зачувување на идентитетот и името

340
1

На една недела пред денот на одржување на референдумот, Митрополитот Повардарски Агатангел „ги покани верните чеда на Македонската православна црква-Охридска архиепископија на света архиерејска литургија“ што ќе се одржи на 23-ти септември во 8 и 45 часот, каде сите заеднички ќе се помолат за зачувување на името, идентитетот и јазикот..

Митрополитот Повардарски на заедничка молитва ќе бара духовна сила и разум за зачувување на името, идентитетот и јазикот. Портпаролот на синодот на македонската православна црква митрополитот Тимотеј, вели тоа бил личен став на митрополитот Агатангел и дека не очекува МПЦ-ОА да има став по прашањето на референдумот но, дека ќе се знаело подетално што седницата на Синодот закажана за наредниот четврток на 13-ти септември.

Коментар(1)

  1. Dedo Agatangel ako e golem patriot ama bas golem nema decata tolku godini da mu bea vo Avstralija I da vozat niz skopjeto koli od crkovni pari sto se na crkvata i na iznapateniot nardo
    Pozdrav i inace I jas sum za da ne se smeni imeto i patriot no cisto da kazame nekolku zborovi za razni tipovi na patrioti deka ima

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *