Почетна Вести Регион Мироточи икона на Богородица во црква осветена со мошти од МПЦ
Мироточи икона на Богородица во црква осветена со мошти од МПЦ

Мироточи икона на Богородица во црква осветена со мошти од МПЦ

935
0

Икона на Пресвета Богородица, која се наоѓа во храмот „Свети Јован Владимир“ во Бар Црна Гора почнала да мироточи.

Иконата веќе извесно време мироточела по малку, а од пред два дена интензитетот е зголемен, а за овој настан има фотографиите кои кружат на социјалните мрежи.

Храмот „Свети Јован Владимир“ во Бар е најголемата соборна црква во Црна Гора, а трет по големина православен храм во светот.  За неговото осветување МПЦ-ОА, подари честици од моштите на Свети Јован Владимир, кои се чуваат во Охрид. По барање на митрополитот на СПЦ, Амфилохије, Синодот на МПЦ-ОА во 2016 година позитивно одговори, а моштите лично ги однесе митрополитот Тимотеј.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *