Почетна Вера Мицкоски: Потребни се разум и разбирање-да се стави крај на омразата
Мицкоски: Потребни се разум и разбирање-да се стави крај на омразата

Мицкоски: Потребни се разум и разбирање-да се стави крај на омразата

60
0

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, испрати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, Г.Г. Стефан по повод Бадник и Божик.

„Дозволете ми, Вам лично, на членовите на Синодот, на ценетото свештенство и монаштво и на сите православни верници од Македонија и дијаспората да го честитам големиот христијански празник Раѓањето Христово – Божиќ. Да продолжиме да даруваме безусловна љубов, поддршка и помош. Овој ден од годината е ден кога во духот на Евангелието треба да пронајдеме сила и да ги надвладееме искушенијата и суетите, зошто Божиќ е празник на мирот, празник на слогата и единството.

Да се победат предрасудите, да бидеме човечни и хумани, праведни и солидарни, а заемното помагање и почитување треба да биде наша водилка, наш белег и заедничка заложба.

Единството, разбирањето и почитта треба да се дел од секоја наша одлука, нашата држава да оди напред и да не заглавува во лавиринтот на одмаздата и реваншизмот, работи кои нè враќаат назад, создаваат немир и поделби.

Да се стави крај на омразата, да излезе државата од стагнацијата и застојот, потребен е разум и меѓусебно почитување, да постои наптревар во правење на добри дела за граѓаните.

Бог нека биде со нас во секој момент во животот, при секоја среќа, радост, тага или болка. Нека Бог биде со Македонија, за заеднички да напредуваме и да се радуваме“, стои во честитката.

Мицкоски упати честитка и до Емил Заев, претседателот на Евангелистичко-методистичката црква.

„На сите верници им посакувам овој празник да го прослават во духот на мирот и заедништвото, во молитва да ја разбудиме бескрајната љубов, почитта и спокојот. Евангелско – методистичката црква има свој придонес во афирмирање на овие духовни вредности осветлувајќи им го патот на многу верници. Меѓусебно да се почитуваме, толерираме и помагаме, бидејќи тие се вредностите кои треба да ги негуваме и шириме, како во семејствата, така и во нашето општество и во нашата Република Македонија. Заедништвото треба да биде позитивниот пример кој треба да се следи и да се вреднува“, пишува во честитката.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *