Почетна Вести Европа Меркел и Папата: Ѕидовите треба да се уриваат, а не да се градат
Меркел и Папата: Ѕидовите треба да се уриваат, а не да се градат

Меркел и Папата: Ѕидовите треба да се уриваат, а не да се градат

34
0

Германската канцеларка Ангела Меркел и папата Франциск се согласија дека „ѕидовите треба да се уриваат, а не да се градат“, а поглаварот на Римокатоличката црква ги поддржа напорите на Меркел да ја заштити Париската спогодба за климата и покрај повлекувањето на САД.

Денешниот состанок на Меркел и папата траеше околу 40 минути, а една од темите беше самитот на Г-20, кој ќе се одржи на 7 и 8 јули во Хамбург.

Ватикан соопшти дека теми на разговорот беа и борбата на меѓународната заедница против сиромаштијата, тероризмот и климатските промени.

Меркел нагласи дека на папата му го опишала дневниот ред на самитот на Г-20, за кој таа вели дека „претпоставувам дека сме во свет во кој сакаме да работиме заедно, во свет во кој не сакаме да градиме, туку да ги уриваме ѕидовите“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *