Почетна Вести Христијанство Македонски вернички во Сиднеј во донаторска акција за борба против ракот на дојката
Македонски вернички во Сиднеј во донаторска акција за борба против ракот на дојката

Македонски вернички во Сиднеј во донаторска акција за борба против ракот на дојката

106
0

Женската секција при црковната општина на Македонската православна црква Света Петка во Рокдаел Сиднеј денеска на 22 октомври организирала хуманитарна акција в о соработка со фондацијата за борба против ракот на дојката.

На донаторскиот ручек и годинава интересот бил огромен, а како што соопштуваат организаторите биле собрани 13.550 австралиски долари, кои ќе бидат приложени во фондот.

Женската секција при МПЦО св. Петка во Рокдаел веќе девет години го организира овој настан и е една од организациите кои се меѓу најактивните и најуспешни организации во државата Нов Јужен Велс Настанот го поздрави г-ѓа Розмери Петровиќ од фондацијата за борба на ракот на дојката, која и самата ја поминала оваа болест.  Голема благодарност на сета македонска заедница која отворено го подржува настанот и се срдечно донираат за помош со оваа лоша болест, велат од женската секција на МПЦО Св. Петка.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *