Почетна Вера МПЦ-ОА Македонците од Данс традиционално скокаа по крст Балтичко море, најсреќен беше Александар
Македонците од Данс традиционално скокаа по крст Балтичко море, најсреќен беше Александар

Македонците од Данс традиционално скокаа по крст Балтичко море, најсреќен беше Александар

319
0

Македонците кои живеат во Данска и оваа година го одбележаа големиот х празник Богојавление – Водици со фрлање на крстот во водите на Балтичк Копенхаген.

Од десетината млади луѓе кои учествуваа во чинот, оваа година учествуваш најмладиот учесник, единаесет годишниот Никола Велиновски, а до крстот стигне 27-годишниот Александар Павловски. Одбележувањето на празникот Водици започна со одржување на богослужб македонската црква во Копенхаген од страна на отец Димче Ставроски, а п упатија на кејот на морето каде се изврши и чинот на фрлањето на крстот.

Одбележувањето на празникот беше во организација на Македонската Пра Црква – ОА Општина „Св. Климент Охридски“ во Копенхаген и на Македон живеат во Данска.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *