Почетна Вести Христијанство Македонците од Австралија му го честитаа именденот на Владиката Тимотеј
Македонците од Австралија му го честитаа именденот на Владиката Тимотеј

Македонците од Австралија му го честитаа именденот на Владиката Тимотеј

198
0

Верниците на Австралиско-сиднејската епархија, Епархискиот управен одбор, Епархискиот црковно-просветен совет, Македонската православна младина на Австралија (МОYA), му го честитаа именденот на надлежниот владика г. Тимотеј.

-Чествувајќи го Вашиот закрилник пред Господа, светиот апостол Тимотеј, Го молиме Троедниот Бог – да Ве дарува со долголетие, крепко здравје, татковска љубов, сила и мудрост за правилно да раководите со Вашата Богомдарувана и доверена паства и да зрачите по примерот и ревноста на светиот апостол Тимотеј, кој целиот свој живот го помина во мисија за ширење на верата и на Светата Црква.

На многаја и благаја  летааа, висoкoпреосветени владико!!! Просејќи архипастирски благослов, ја целиваме Вашата света десница, замолувајќи Ве да го примите изразот на нашето високо почитување. Христос посреде нас!  Е, и ќе биде!, пишува во честитката од информативната служба на Австралиско-синдејската епархија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *