Почетна Анализа Лударос: Позитивна е секоја посета на папа на православна земја
Лударос: Позитивна е секоја посета на папа на православна земја

Лударос: Позитивна е секоја посета на папа на православна земја

207
0

Во пресрет на посетата на папата Франциск на Скопје, дописничката на МИА од Атина, поразговара со искусниот грчки новинар и директор на информативниот портал за црковни вести „Ортодоксија“, Андреас Лударос како во однос на претстојната посета на Северна Македонија, така и во однос на посетите на Поглаварите на Римокатоличката црква на Грција.

-Секој пат кога папата посетува една православна земја е нешто позитивно, бидејќи тоа е исклучително важно за христијаните од сите деноминации, а особено за православните и католиците, да дадеме тежина на сѐ што нѐ обединува, наместо да го зголемуваме она што нѐ разделува, коментира Лударос во однос на посетата на папата на Скопје.

Директорот на „Ортодоксија“ се потсетува и на посетите на Грција на двајца поглавари на Римокатоличката црква. Вели дека беше историски момент првата посета на Атина, на папата Јован Павле Втори во мај 2001 година иако тогаш постоеле негативни реакции.

-Тоа беше историски момент, бидејќи за прв пат поглавар на Римокатоличката црква беше во земјата што се смета за најважната православна земја во Европа. Имаше доста реакции од дел од христијаните кои не сакаа да папата да биде во Атина. Но, испратената порака беше многу важна за обединетоста и дијалогот. Папата Јован Павле Втори карактеристично рече дека „Поделбата на христијаните е грев во очите на Бога…“ и се извини за злосторствата на крстоносците во Истанбул. Сегашниот папа ја посети Грција во 2016 година. Заедно со вселенскиот патријарх Вартоломеј и Атинскиот Архиепископ го посетија хот-спотот на Лезбос каде што имаа можност одблизу да ја видат драмата на бегалците и да упатат заеднички апел до целиот свет за солидарност со бегалците, вели Лударос за МИА.

Грчките медиуми ја најавуваат посетата на папата на Северна Македонија

Медиумите во Грција веќе ги најавија посетите на поглаварот на Римокатоличката црква на Бугарија и Северна Македонија. Грчката новинска агенција АНА-МПА во извештајот од Скопје посветен на вчерашниот втор круг од претседателските избори коментира дека изборите се одржаа со вниманието насочено кон посетата на папата.

-Недела попладне, на централниот плоштад во Скопје, работниците со засукани ракави и покрај дождот, се бореа со времето за да е подготвена бината од која папата ќе одржи литургија, јавна литургија, на која се очекува да присуствуваат илјадници верници не само од Северна Македонија, каде што бројот на католиците е многу мал, туку и од многу други земји од регионот и пошироко, пишува АНА-МПА и пренесува изјави на двајца верници од Загреб и Љубљана кои во Скопје пристигнале за да ја следат мисата.

Во текстот од Скопје, грчката државна агенција коментира дека градот во вторник ќе биде под драконски безбедносни мерки.

Папа Франциск: Реченицата на Ципрас „Човековите права се пред договорите“ заслужува Нобел

На почетокот на минатиот месец, само еден ден пред посетата на грчкиот премиер на Скопје, папата Франциск, одговарајќи на новинарски прашања рече дека реченицата „Човековите права се пред договорите“, што ја слушнал од Алексис Ципрас во врска со бегалците и мигрантите, ја заслужува Нобеловата награда.

-Еднаш, разговарав со еден политичар, со еден човек кој јас го почитувам и ќе го кажам неговото име. Алексис Ципрас. Разговарајќи за договорите за недозволувањето да влезат (мигрантите), тој ми ги објасни тешкотиите, но на крај ми говореше од срце и ја кажа следната реченица: „Човековите права се пред договорите“. Оваа реченица ја заслужува Нобеловата награда, рече Папата Франциск на први април годинава.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *